Yerel seçim sonuçları İngiltere Başbakanı Sunak’ın partisinde ‘hayal kırıklığı’ yarattı

İngiltere ve Galler’de belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve polis komiserlerini belirlemek için 2 Mayıs’ta yapılan yerel seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre iktidardaki Muhafazakar Parti’nin belediye meclis üye sayısı düştü.

Ülkede yerel yönetimleri belirlemek için 107 seçim bölgesinde yapılan oylamada, 102 belediye meclisinde sonuçlar belli oldu. Buna göre, halihazırda ana muhalefette bulunan İşçi Partisi 173 yeni sandalye ile belediye meclis üyesi sayısını 1026’ya yükseltirken, iktidardaki Muhafazakar Parti 448 sandalye kaybetti ve üye sayısı 479’a geriledi. Liberal Demokratlar 101, bağımsızlar 92 ve Yeşiller 65 yeni sandalye kazandı.

STARMER: KHAN DOĞRU ADAYDI

AA’nın aktardığına göre, eski Muhafazakar Parti milletvekili Scott Benton’ın istifasının ardından Blackpool South’un yeni milletvekili de yerel seçimlerde yapılan oylamada belirlendi. Buradaki ara seçimi, ana muhalefetteki İşçi Partisinin adayı Chris Webb kazandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’yı gelecek 4 yıl boyunca yönetecek belediye başkanı ise bugün belli olacak. Londra Belediye Başkanlığı sonuçları bugün belediye binasında açıklanacak. Aynı şekilde Londra belediye meclisi üyeleri de bugün belli olacak.

Bugün konuya ilişkin açıklamada bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Keir Starmer, seçimi İşçi Partili mevcut belediye başkanı Sadiq Khan’ın kazanacağından emin olduğunu söyledi. Keir Starmer, açıklamasında, Khan’ın ‘kesinlikle doğru aday’ olduğunu ifade etti.

Ülke genelinde nihai sonuçların pazar gününe kadar açıklanacağı öngörülüyor. Söz konusu seçimlerle, İngiltere ve Galler’de görev yapacak 39 polis ve suç komiseri de belli olacak. Bu yerel seçimler, yasal olarak 28 Ocak 2025’e kadar yapılması gereken gelecek genel seçimler öncesinde partiler için önemli bir yarış olarak değerlendiriliyor.

SUNAK: HAYAL KIRIKLIĞI

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise yerel seçim sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, partisi ülkenin kuzeydoğusundaki Tees Valley’de belediye başkanlığını kazanmasına rağmen seçim sonuçlarını ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendirdi.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer de Blackpool South’taki seçimi kazanmalarının ardından yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının Sunak’a bir mesaj olduğunu belirterek, Başbakan’ın erken genel seçim çağrısında bulunmasının zamanının geldiğini ifade etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir